Главная > Коліматорний приціл: як це працює

Коліматорний приціл: як це працює

11.01.2023

Сучасний коліматорний приціл має низку переваг перед стандартним механічним з цілком і мушкою. Такий пристрій стане в нагоді як спортсменам і мисливцям, так і військовим.

Сьогодні розробляються і виробляються різні модифікації прицілів коліматорів, у тому числі і такі високотехнологічні версії, як, наприклад, голографічний приціл. Розповідаємо, як влаштований коліматор та в чому його переваги.

коліматорний приціл

Стрілянина з відкритими очима: переваги коліматорних прицілів

Саме слово «коліматор» у перекладі з латинської означає «той, хто направляє вздовж прямої лінії». Назва добре відбиває сам принцип колімації – формування пучків світла у паралельні промені. Коліматорний приціл дозволяє замінити цілик і мушку на точку, що світиться, яку потрібно поєднати з метою. Таким чином, світло колімується одночасно від спостережуваного об’єкта і прицільної марки, що світиться. Завдяки такому «супроводу» стріляти можна в рази швидше, навіть в умовах поганої видимості та в сутінки. Коліматорний приціл допоможе, якщо стріляти доводиться по цілях, що рухаються, або на швидкості з транспортного засобу.

Ще одна явна перевага прицілу коліматора перед класичним оптичним прицілом – стрілянина з двома відкритими очима завдяки тому, що лінза коліматорного прицілу не збільшує зображення мети (збільшення дорівнює 1х). Стрілки з таким «помічником» не потрібно закривати одне око, щоб прицілитися. Це не лише зручно, а й дозволяє значно розширити поле зору. А при невеликій товщині металу навколо лінзи стрілок практично бачить лише навколишнє оточення і прицільну марку. Не дивно, що коліматорний приціл може полегшити навчання навичкам стрільби і дуже знадобитися стрілкам-початківцям. Підійде він і спортсменам, мисливцям, аматорам страйкболу.

За всіх переваг, у цих приладів є й недоліки. Головний – залежність від джерела живлення. Як правило, коліматорні приціли працюють на батарейках. Проте сучасні моделі використовують високоефективні енергозберігаючі технології збільшення терміну служби стандартних елементів від кількох сотень до десятка тисяч годин. Крім того, існують так звані пасивні коліматори, які працюють на сонячній енергії. Добре зарекомендували себе «гібридні» моделі, які можуть харчуватися від батареї та сонячної панелі на корпусі.

Класика або голограма: конструкція та види коліматорів

Коліматорний приціл виглядає як коробка з лінзою, на яку проектується прицільна марка. Для цього в конструкції приладу є джерело світла і оптична система, що колімує. Залежно від способу формування прицільного знака приціли поділяються на класичні (світлодіодні) та голографічні.

У класичних коліматорах джерелом світла є світлодіод. Такі приціли бувають відкритого та закритого типу. Якщо в корпусі приціла лише одна оптична деталь (лінза), відкрита з двох сторін, це приціл відкритого типу. З мінусів такої конструкції – незахищеність лінз. Так, лінза може тріснути чи розбитися, легше забруднюється, особливо у дощову погоду. Ці прилади зазвичай застосовуються для гвинтівок невеликих калібрів, а малогабаритні версії відкритих коліматорів – на пістолетах внаслідок їхньої компактності та невеликої ваги.

Коліматорний приціл закритого типу має два плоскі захисні стекла, між якими знаходиться робоча лінза і джерело світла. Вся конструкція надійно «упакована» у герметичний корпус. Таким чином, лінза та випромінювач світла захищені від води та пилу. Даний тип прицілів можна зустріти на дробовиках і гвинтівках нарізних великого калібру. Крім того, найчастіше їх віддають перевагу бійцям спецпідрозділів.