Главная > Всі новини > Анонси > Названо найшкідливіші овочі, які краще виключити із раціону харчування

Названо найшкідливіші овочі, які краще виключити із раціону харчування

Медики назвали найшкідливіші овочі, які краще виключити чи мінімізувати у раціоні. Справа в тому, що регулярне вживання цих продуктів призводить до набору ваги, а також інших проблем зі здоров’ям. У списку опинилися популярні картопля і навіть петрушка.

Вчені Гарвардського університету дійшли висновку, що найнебезпечнішими для організму людини є картопля, зелений горох, кукурудза, квасоля, капуста кольрабі, петрушка та баклажани.

Картопля

У картоплі на 100 г міститься 80 ккал і багато крохмалю. Вона навіть у відвареному вигляді дуже поживна, тому сприяє накопиченню зайвих кілограмів. А смажена картопля та фрі – справжні калорійні бомби, які погано впливають на роботу організму.

Зелений горох

У 100 грамах цього овочу – 73 ккал та багато цукру. Багато людей вживають горошок як соняшникове насіння – і швидко повнішають.

Кукурудза

Ще один калорійний овоч, який складно їсти у невеликих кількостях. У 100 г кукурудзи цілих 110 ккал. Вчені провели дослідження, учасники якого регулярно вживали цей препарат. У результаті вони додали у вазі кілька кілограмів.

Квасоля

Квасоля при висушуванні та тривалому зберіганні часто стає середовищем для розвитку пліснявого грибка, тому вона шкодять організму.

Капуста кольрабі

Капуста вважається дієтичним овочом, але кольрабі можна назвати винятком із правил. Так, якщо в пекінській капусті міститься всього 16 ккал на 100 г, то в кольрабі – вчетверо більше.

Баклажани

У великих овочах накопичується така речовина як алкалоїд соланін – він може спричинити розлад травлення. Баклажани загалом важкі для шлунка, тому їх потрібно їсти в помірних кількостях.

Петрушка

У петрушці багато вітамінів і мікроелементів і мало калорій – всього 40 на 100 г. Але навіть у такій “нешкідливій” зелені є недолік – вона дуже збуджує апетит.

Раніше дієтологи назвали найшкідливіший шоколад, який потрібно виключити із раціону харчування.

Источник