Главная > Все новости > Анонсы > ЗСУ можуть отримати шведські винищувачі JAS 39 Gripen: льотчиків навчатимуть

ЗСУ можуть отримати шведські винищувачі JAS 39 Gripen: льотчиків навчатимуть

Українські військові льотчики найближчим часом розпочнуть навчання на шведських винищувачах JAS 39 Gripen. Про це розповів міністр оборони Швеції Пол Йонсон.

За його словами, українські льотчики на шведській території спочатку навчатимуться на тренажерах, а потім – здійснюватимуть пробні польоти на JAS 39 Gripen.

Йонсон підкреслив, що Швеція ще не ухвалила рішення про передачу своїх винищувачів до ЗСУ. Мало того, він стверджує, що таке питання зараз не стоїть навіть на порядку денному. Але те, що українські військові льотчики розпочнуть підготовку на Gripen, це є першим кроком до їхньої передачі нашій країні.

Стокгольм надає велику економічну та військову підтримку Україні з початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ на українську землю. Так, навесні 2023 року, за даними шведських ЗМІ, ціла бригада ЗСУ проходила навчання у Швеції. Українські солдати вчилися використовувати шведські танки та бойові машини. Передбачається, що ця бригада братиме участь у майбутньому контрнаступі ЗСУ.

Слід зазначити, що у січні 2023 року український президент Володимир Зеленський попросив Швецію передати Україні винищувачі JAS 39 Gripen. Шведська сторона сказала, що розгляне цю пропозицію.

JAS 39 Gripen – це багатоцільовий винищувач-бомбардувальник четвертого покоління. Армія Швеції прийняла його на озброєння у 1997 році. Загалом шведи випустили понад 270 літаків Gripen. Із них близько 70 літаків відправили на експорт.

Україна могла б отримати літаки JAS 39 Gripen у версіях C або D. Такі літаки вже готові або їх можна швидко привести до належного технічного стану.

За даними видання Defence24, Україна ще до початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ вела переговори зі Швецією щодо купівлі літаків JAS 39 Gripen. Однак через брак грошей Київ обмежився модернізацією радянських літаків, які були у ЗСУ.

Літаки Gripen вважаються недорогими у виробництві та простими в експлуатації. Вони призначені для звичайних аеродромів. Вони можуть злітати зі звичайних доріг. Тобто українським льотчикам із такими шведськими літаками не потрібно міняти свою тактику (базування на численних невеликих базах).

Gripen оснащується ракетами MBDA Meteor класу “повітря-повітря”. Їхня дальність стрілянини – 200 км. Тобто, за допомогою шведських літаків можна значно обмежити район дії літаків російських окупантів.

Раніше стало відомо, що Україна отримає від Канади ракети AIM-9 класу “повітря-повітря”.

Источник